Biyomedikal Araştırma Merkezinden Covıd-19 için Aşı Çalışması

İKÇÜ Biyomedikal Test Kalibrasyon Uygulama ve Araştırma Merkezinde yer alan Nanotıp ve Biyomalzemeler Laboratuvarında Covid-19 Aşısı için çalışmalar devam ediyor.

SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) viral pnömoni pandemisinin sebep olduğu COVID-19 (Coronavirus Disease-19) bütün dünyayı etkisi altına almıştır. Hastalığın hızla yayılması ve henüz bir aşının bulunamaması ölümcül sonuçlar kadar ekonomik ve sosyal anlamda büyük tehditler oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak viral hastalıklardan en etkin koruma yöntemi olan aşı çalışmalarının hızlı bir şekilde sunulması gerekmektedir.  Hastalığın yayılma hızının bu şekilde devam etmesi dünya nüfusunun büyük bir kısmının enfekte olacağını ve ölüm oranlarının artacağını göstermektedir.

TÜBİTAK tarafından desteklenen Tübitak Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) yürütücülüğünde Ege Üniversitesi ARGEFAR ile birlikte yer aldığımız, COVID-19’a karşı hızlı aşı geliştirilmesi başlıklı projemizde, SARS CoV-2’ye karşı DNA aşısı geliştirilmesini amaçlamaktadır. Hedeflenen asinine nanoformülasyonlarının oluşturulması için Biyomedikal, Test Kalibrasyon Uygulama Ve Araştırma Merkezi Laboratuvarları’nda, Biyomedikal Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Didem ŞEN KARAMAN ve Eczacılık Fakültesi Farmasötik Biyoteknoloji Anabilim Dalı   Dr. Öğretim Üyesi Gülşah EREL AKBABA ekip olarak Yüksek Lisans Öğrencisi M. Baran KARAKAPLAN, Yüksek Lisans Öğrencisi Ayşenur PAMUKCU, Yüksek Lisans Öğrencisi Selen İSAR ile çalışmalarına devam etmektedir. Ar-Ge faaliyetleri,  Ege Üniversitesi tarafından hazırlanmakta olan plazmid DNA yapılarının entegre edildiği geleneksel adjuvan içerikli formülasyonların ve bunların yanında yenilikçi nanotaşıyıcı sistem tabanlı DNA aşı formülasyonlarının hazırlanması, optimizasyonu ve hayvan deneyleri için uygulanabilir nihai formülasyonların  oluşturulmasını kapsamaktadır.

 

İletişim:

Dr. Öğretim Üyesi Didem ŞEN KARAMAN : didem.sen.karaman@ikcu.edu.tr

 (https://www.researchgate.net/profile/Didem_SEN_KARAMAN)

 

 

 

Menüyü Kapat